Malše Roudné

Oficiální stránky fotbalového klubu
Malše Roudné
www.malseroudne.cz  

Příští zápas

Jan Šusta: Základem je v dětech probudit hravost a týmovost

Jan Šusta: Základem je v dětech probudit hravost a týmovost

Pokračujeme v představování mládežnických trenérů Malše. Jan Šusta starší už má první rok působení u družstva mladších žáků A úspěšně za sebou. Zastává funkci asistenta trenéra a v únoru oslaví kulaté čtyřicáté narozeniny.

Jaká byla vaše fotbalová kariéra?
Celou kariéru jsem strávil v mateřském klubu FK Nová Ves/Brloh, který v roce 2019 oslavil 50 let své existence. Měl jsem štěstí, že jsem byl součástí týmu, který dosáhl největšího úspěchu v historii klubu. Nejdříve postup do I. B třídy a posléze I. A třídy, kde klub několik sezon úspěšně působil. V této době jsem odchytal několik sezon i za českobudějovický futsalový tým HFASC. Největším futsalovým úspěchem bylo celkové vítězství v roce 2011 v soutěži, která dnes odpovídá úrovni krajského přeboru.

Co vás přimělo k tomu, že jste se vrhl na trénování mládežníků?
Podvědomě jsem tušil, že to takhle dopadne, jelikož fotbalová nit se táhne celou moji rodinou. Fotbal mám rád a hraje v mém životě důležitou roli.

Proč jste si vybral zrovna Malši?
Po získání licence jsem přemýšlel o zapojení se v mateřském klubu. V té chvíli zároveň přišla nabídka od trenérů mladších žáků Jiřího Filouše a Michala Beze připojit se do jejich trenérského týmu. Důležitým faktorem začít trénovat mládež v Roudném byl můj syn, který je členem týmu mladších žáků. Velmi si cením toho, že mám v začátcích své trenérské kariéry možnost získávat zkušenosti v takto tradičním klubu, který má silné vedení, disponuje kvalitními trenéry, vynikajícím zázemím a stabilní fanouškovskou základnou.

Kromě fotbalu má každý práci či studium a další aktivity. Jak je pro vás těžké skloubit všechny tyto aktivity?
Musím se přiznat, že v mém případě to není jednoduché, což by Jirka s Michalem určitě potvrdili. Jelikož těch aktivit nemám málo, permanentně se snažím obelstít čas. Ale s tím jsem do toho šel, že jestli to chci dělat pořádně a smysluplně, bude tomu nutné něco obětovat. Obrovsky mi v tomto pomáhají Jirka s Michalem, jelikož do toho dávají sto procent a hned na začátku jsme se domluvili, že tento přístup bude vyžadován od všech.

Na čem si v trénincích nejvíce zakládáte?
Na přístupu každého jednotlivého hráče a správnosti provedení daného cvičení.

Jaký máte plán s těmito kategoriemi do budoucna?
Myslím si, že mládežnické kategorie Roudné, by měli mít ambici patřit k tomu nejlepšímu, co fotbalová mládež v jihočeském kraji nabízí a díky tomu vytvořit silnou základnu pro dospělý fotbal v Roudném. Ohledně našeho týmu doufám, že si kluci v příštím roce budou moci dohrát slibně rozehraný krajský přebor a že se nám je podaří co nejlépe připravit na přechod na velké hřiště.

Co vás na trénování dětí baví?
Možnost sledovat vývoj jednotlivých hráčů. U dětí jsou běžné výkonnostní vzestupy a pády. Během každého půlroku se tým kvalitativně proměňuje a málokdy lze říci, že je něco definitivní. Jako trenér mám za úkol, aby vzestupy předčily pády. Vliv trenérů v těchto kategoriích považuji za důležitý nejen z pohledu fotbalového, ale i lidského.

Jakou máte trenérskou licenci a plánujete do budoucna se dál vzdělávat?
Mám trenérskou licenci C a další vzdělávání v následujících letech nevylučuji.

Na co je důležité ve vašich kategoriích dbát?
V dnešní době je možnost získat mnoho informací, tzv. hned. Existují metodiky, můžete čerpat z internetu. Do fotbalových tréninkových metod pronikají nové trendy využívané v jiných sportech, významnou roli získává výživa a jiné. Určitě je důležité všechny tyto faktory brát v potaz a dle možností, se je snažit ve správné chvíli uplatňovat. Základem je pro mě v dětech probudit hravost a týmovost. S postupujícím věkem rozvíjet pohyblivost, rychlost, dynamiku, obratnost, sílu a vytrvalost. Naši kluci se nyní například musejí naučit přemýšlet také už takticky. Zároveň přicházejí do puberty, což si žádá také svůj přístup (úsměv).

Jak vnímáte rychlý vývoj trénování?
Právě díky tomu, že máme všichni možnost přístupu k informacím, bude velmi záležet i v budoucnu na přístupu jednotlivých hráčů. Když si vezmu, že hráči absolvují stejný trénink, stále nám zůstává jako důležitý faktor nasazení v tréninkové jednotce a zejména mimo tréninková aktivita jednotlivých hráčů, jelikož trénink by neměl nahrazovat běžnou pohybovou aktivitu dětí ve volném čase.

Záleží v mládeži na výsledcích?
Do určitého věku vůbec, postupně nabírají na důležitosti. Například v kategorii mladších žáků mají vaši budoucnost v rukách starší žáci. Takže naše tabulka plní roli čistě statistickou, přesto je dobré ji mít, jelikož má velký vliv na vzájemnou soutěživost.

Je něco, co byste rád vzkázal fanouškům a podporovatelům Roudného?
Chtěl bych jim poděkovat za přízeň a především popřát pevné zdraví do roku 2021 a doufám, že se opět sejdeme při mistrovských utkáních.

Diskuze

Poslední zápas

FK Spartak Kaplice
Malše Roudné
1:2
Podrobnosti

Tabulka

1. Šumavan Vimperk 8 23:7 22
2. Malše Roudné 8 26:7 17
3. Spartak Trhové Sviny 8 23:6 17
4. FK Vodňany 8 24:8 16
5. SK Planá 8 26:13 16
6. TJ Nová Ves 7 13:13 13
7. FK Spartak Kaplice 8 13:14 12
8. Blaník Strunkovice 8 22:15 11
9. FC AL-KO Semice 8 17:11 11
10. 1.FC Netolice 8 13:25 7
11. FK Tatran Prachatice 8 13:17 6
12. FC Velešín 8 6:32 5
13. Sokol Olešnice 8 12:35 3
14. FC Znakon Sousedovice 7 5:33 0

Kompletní tabulka

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 36337
Posledních 30 dnů: 795 | Posledních 7 dnů: 214 | Poslední den: 24

© 2021 Malše Roudné | Všechna práva vyhrazena | malseroudne@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne