Malše Roudné

Oficiální stránky fotbalového klubu
Malše Roudné
www.malseroudne.cz  

Příští zápas

Jiří Filouš: Fotbal děláme na sto procent

Jiří Filouš: Fotbal děláme na sto procent

Pokračujeme v představování mládežnických trenérů Malše. Jiří Filouš (43) byl členem vítězného kádru Roudného při premiérovém postupu do divize (2006), své zkušenosti už delší dobu předává u mládeže. V současnosti je hlavním trenérem mladších žáků A, kteří okupují první příčku v přerušeném krajském přeboru.

Jaká byla vaše fotbalová kariéra?
S fotbalem jsem začínal přímo ve 4. třídě v Dynamu ČB, kde jsem vydržel až do B mužstva dospělých. Poté jsem se přes Hlubokou, Loko ČB a dvouletou štaci v Rakousku dostal do Roudného, kde jsem kariéru i ukončil. Rád bych na tomto místě vzpomněl a poděkoval mému prvnímu trenérovi panu Ivanu Novákovi nebo později panu Havlovi, Vlčkovi, Vácovi, Lukšovi, kteří ovlovnili moji fotbalovou kariéru asi nejvíce.

Co vás přimělo k tomu, že jste se vrhl na trénování mládežníků?
V zásadě zdravotní důvody. Musel jsem kvůli vyhřezlé plotýnce s fotbalem skončit a tehdejší šéftrenér mládeže v Roudném Franta Mertl mi v roce 2011 nabídl trénování místní předpřípravky. Takže vlastně kroutím svoji jubilejní 10 sezonu u mládeže.

Proč jste si vybral zrovna Malši?
V Roudném jsem končil kariéru, mám dva syny, kteří fotbal milují, a do toho přišla nabídka od Franty Mertla, takže nebylo co řešit.

Kromě fotbalu má každý práci či studium a další aktivity. Jak je pro vás těžké skloubit všechny tyto aktivity?
Razíme s klukama z trenérského týmu zásadu, že když už to děláme, tak na 100 procent. Proto pro nás nekončí celé trénování pouze tréninkem na hřišti, ale zahrnuje i spoustu aktivit spojených s přípravou tréninků, sledováním možných posil, samostudiem a dalším. To nám zabírá opravdu spoustu času. Na druhou stranu, abychom mohli zapalovat, musíme sami hořet a jsme přesvědčeni, že toto stoprocentní nasazení pak můžeme přenést i na naše kluky v týmu.

Na čem si v trénincích nejvíce zakládáte?
Nejen na trénincích ale celkově je pro nás na prvním místě tým. Kdo se nechce týmu podřídit, nemá v něm místo. Co se týká náplně tréninků, tak nejvíce se zaměřujeme na první dotek s balonem a práci s balónem vůbec. K tomu se již v žácích přidává i fyzická připravenost, která bude s přechodem na větší hřiště čím dál důležitější. Na druhou stranu nemám rád, když se něco dělá napůl a to se týká nejen hráčů, ale i nás trenérů, takže zásadní je pro nás i přístup k tréninkům a zápasům.

Jaký máte plán s těmito kategoriemi do budoucna?
Rádi bychom s tímto týmem přešli ještě do kategorie starších žáků, dál asi nemá smysl zatím plánovat.

Co vás na trénování dětí baví?
Radost dětí po vyhraném zápase, to je hlavní důvod a odměna za trénování dětí. A společné nekonečné debaty s trenéry u nás pod pergolou nebo u Bezíka v garáži (smích).

Jakou máte trenérskou licenci a plánujete do budoucna se dál vzdělávat?
Mám trenérskou licenci C, o B uvažuji již delší dobu.

Na co je důležité ve vašich kategoriích dbát?
Kromě fotbalových schopností, které jsem zmínil, tak na děti působíme i po výchovné stránce. Na prvním místě máme prospěch ve škole a férové chování.

Jak vnímáte rychlý vývoj trénování?
Trendy ve fotbale se vyvíjí a mění strašně rychle. Je důležité je sledovat. Proto je škoda, že teď v Roudném nemáme někoho, kdo by mládež zastřešoval a tyto trendy v trénování u mládeže aplikoval. Například přechody mezi jednotlivými kategoriemi by pak byly pro kluky určitě snazší.

Záleží v mládeži na výsledcích?
Co se týká kategorie přípravek, tam jsme striktně dbali na herní projev a individuální schopnosti bez ohledu na výsledek. Byli jsme snad kromě Dynama jediným týmem, který nutil gólmana hrát vysoko v poli, za což jsme byli často některými rodiči právě kvůli výsledkům kritizováni. Tento způsob hry samozřejmě s sebou přinášel riziko obdržení branky. Podstatné ale pro nás bylo, že se gólmani naučili hrát nohama, z čehož teď můžeme v dalších kategoriích profitovat. V mladších žácích s ohledem na přechod do kategorie starších žáku již na výsledky klademe větší důraz. Jsme toho názoru, že by si děti měly postupně na určitý tlak zvykat, protože ve starších žácích jsou výsledky již důležité.

Je něco, co byste rád vzkázal fanouškům a podporovatelům Roudného?
Ať v této divné době na roudenský fotbal nezanevřou a váží si všech lidí v Roudném, kteří se zde o fotbal starají.

Diskuze

Poslední zápas

FK Spartak Kaplice
Malše Roudné
1:2
Podrobnosti

Tabulka

1. Šumavan Vimperk 8 23:7 22
2. Malše Roudné 8 26:7 17
3. Spartak Trhové Sviny 8 23:6 17
4. FK Vodňany 8 24:8 16
5. SK Planá 8 26:13 16
6. TJ Nová Ves 7 13:13 13
7. FK Spartak Kaplice 8 13:14 12
8. Blaník Strunkovice 8 22:15 11
9. FC AL-KO Semice 8 17:11 11
10. 1.FC Netolice 8 13:25 7
11. FK Tatran Prachatice 8 13:17 6
12. FC Velešín 8 6:32 5
13. Sokol Olešnice 8 12:35 3
14. FC Znakon Sousedovice 7 5:33 0

Kompletní tabulka

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 36337
Posledních 30 dnů: 795 | Posledních 7 dnů: 214 | Poslední den: 24

© 2021 Malše Roudné | Všechna práva vyhrazena | malseroudne@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne